17 Obserwatorzy
4 Obserwuję
Arkadiusz

Rick's Cafe

Książki, filmy, serial i inne głupoty

Teraz czytam

Harrington o Hold'em Tom I
Bill Robertie, Dan Harrington
Przeczytane:: 143/347 stron
Gambit Wielopolskiego
Adam Przechrzta
Spalaj tluszcz, buduj miesnie
Tom Venuto
Gai-Jin
James Clavell
Prawdziwy gangster. Moje życie: od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz
Jon Roberts, Evan Wright
Przeczytane:: 56/528 stron

Remnick o (nie tak wcale) ostatnich dniach radzieckiego imperium... w rewelacyjny sposób!

Grobowiec Lenina - David Remnick

Kupuję (i czytam oczywiście) całkiem sporo literatury poświęconej Związkowi Radzieckiemu i Rosji, więc nie jest zdziwieniem, że i ta pozycja trafiła na moją wirtualną półkę. Jakie były moje zapatrywania wobec tej książki? Ano żadne. Nie liczyłem, że będzie genialna, nie uprzedzałem się równie wobec niej zbyt mocno. Ot, kolejna pozycja z morza poświęconych temu tematowi.

 

Okazało się jednak, że książka jest obszerną i dość dokładną analizą przyczyn upadku KPZR składającą się z 4 części i 25 rozdziałów zawierającą między innymi wiele krótkich lecz niesamowicie ciekawych biografii przywódców (Gorbaczow, Jelcyn) jak i dysydentów (Sacharow) oraz opisów zjawisk takich jak wybuch elektrowni Czernobylu, kult Stalina trwający długo po jego śmierci etc.

 

Bardzo ważne tematy połączone z lekkim, reportażowym stylem autora sprawiają, że książkę tę czytało mi się niezmiernie przyjemnie (choć są w niej niekiedy opisane bardzo mało przyjemne sprawy czy zagadnienia) i szybko (może nie tak do końca szybko, bo ze 2 tygodnie, ale cienka nie była). Jest ona bardzo ciekawym uzupełnieniem tego co do tej pory wiedziałem o tym przedziwnym kraju.

 

Zdecydowanie polecam!