17 Obserwatorzy
4 Obserwuję
Arkadiusz

Rick's Cafe

Książki, filmy, serial i inne głupoty

Teraz czytam

Harrington o Hold'em Tom I
Bill Robertie, Dan Harrington
Przeczytane:: 143/347 stron
Gambit Wielopolskiego
Adam Przechrzta
Spalaj tluszcz, buduj miesnie
Tom Venuto
Gai-Jin
James Clavell
Prawdziwy gangster. Moje życie: od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz
Jon Roberts, Evan Wright
Przeczytane:: 56/528 stron

Montefiore o Stalinie i nie tylko... przewidywalnie genialnie!

Stalin. Dwór czerwonego cara - Simon Sebag Montefiore

Simon Sebag Montefiore. Hmm... No to naprawdę jest gość. Napisać coś takiego o Stalinie. A potem jeszcze o jego młodości. I o Potiomkinie i Katarzynie Wielkiej, i Jerozolimie. I jeszcze w międzyczasie "Saszeńkę" opisującą czasy od cara Mikołaja II aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku i jej kontynuację "Pewnej zimowej nocy" rozpoczynającą się w roku zakończenia wojny i przedstawiającą losy pewnej liczny bohaterów znanych z wcześniejszej powieści.

 

A jak pisze Montefiore? Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem wysiłku i pracy jakie autor włożył w tę książkę. 10 lat pracy. Setki pozycji książkowych, dziesiątki rozmów z ludźmi, których losy opisywał oraz z innymi badaczami tego tematu. A opisał, obok Stalina chyba wszystkich jego najbliższych towarzyszy. I to opisał naprawdę dokładnie i kompleksowo. A postać samego Stalina analizuje chyba z każdej możliwej strony i robi to w sposób naprawdę zasługujący na szacunek. Książka jest obszerną skarbnicą wiedzy na temat Stalina, jego rządów, tego motywacji, chorych, ale też i genialnych posunięć. Jego przyjaciół, wrogów, współpracowników, rodziny etc.

 

Ma gościu trochę książek...

 

Dodatkowo bardzo przyjazny i czytelny sposób przedstawienia tych wszystkich faktów oraz logiczny podział książki na najważniejsze okresy (zawierające się w częściach podzielonych dodatkowo jeszcze na rozdziały) sprawia, że rozprawa o Stalinie i jego Palatynach (jak nazwał Montefiore najbliższych współpracowników Stalina) jest najciekawszą książką na temat Stalina jaką do tej pory czytałem. Jeśli chcecie poznać najciekawsze fakty z dziejów Związku Radzieckiego, ale też z dziejów Rosji, to wydaje się, że Montefiore jest jednym z najodpowiedniejszych autorów. Zdecydowanie polecam!

 

Moja ocena 10/10